Frezarka

- Apr 07, 2017-

Frezarka jest narzędziem znajdującym się przede wszystkim w przemyśle metalurgicznym. Ogólnie rzecz biorąc, maszyny te są używane do kształtowania stałych produktów poprzez eliminację nadmiaru materiału w celu utworzenia gotowego produktu. Frezarki mogą być używane do różnych skomplikowanych operacji cięcia - od cięcia, Gwintowanie , A rabbeting do trasowania, strugania i wiercenia. Są one również wykorzystywane do mycia rur, które polegają na kształtowaniu bloku stalowego, dzięki czemu można go używać do różnych funkcji, takich jak formowanie tworzyw sztucznych lub kształtowanie.

Frezarka jest zwykle zdolna do cięcia szerokiej gamy metali, począwszy od aluminium po stal nierdzewną. W zależności od materiału ciętego, maszyna może być ustawiona na ruch w szybszym lub wolniejszym tempie. Miękkie materiały są na ogół mielone przy wyższych prędkościach, podczas gdy trudniejsze materiały wymagają niższych prędkości. Ponadto twardsze materiały często wymagają mniejszych ilości materiału przeznaczonego do zmielenia w jednym czasie.

Ogólnie operator frezarki uruchamia maszynę przez podawanie materiału na urządzenie zwane frezarką. Ponieważ materiał jest podawany za przecinarką, zęby frezarki przecinają materiał, tworząc pożądany kształt. Korzystając z gadżetów, takich jak precyzyjne prowadnice i śruba prowadząca, ruch materiału i noża może być mniejszy niż 0,001 cala (około 0,025 mm), aby dokładniej ciąć.

Oprócz frezu typowa frezarka zawiera oś wrzeciona, która jest urządzeniem, które utrzymuje frez w miejscu. Frez obraca się wokół osi wrzeciona, a oś może być dostosowana do różnych prędkości. Większość maszyn posiada również stół roboczy, który może być używany do podpierania i podawania materiału. Stół roboczy generalnie przemieszcza się w dwóch kierunkach, a najnowocześniejsze stoliki pracują pod napięciem. Dodatkowo, nowoczesna frezarka jest zazwyczaj wyposażona w silnik napędu elektrycznego i system chłodziwa.

Z mikro, mini i stołu do podłogi, duże i gigantyczne, maszyna frezująca może występować w różnych rozmiarach. Frezarki mogą mieć płaskie, kątowe, zakrzywione lub nieregularne powierzchnie. Ponadto mogą one mieć orientację pionową lub poziomą. Frezarka pionowa ma oś wrzeciona, która stoi pionowo, podczas gdy poziomy trzpień maszyny znajduje się poziomo.

Maszyny frezarskie można obsługiwać ręcznie lub cyfrowo za pomocą urządzenia o nazwie Komputerowa kontrola liczbowa Lub frezarki CNC. Oprócz tradycyjnych osi X, Y i Z znalezionych w ręcznej maszynie frezarka CNC często zawiera jedną lub dwie dodatkowe osie. Te dodatkowe osie mogą pozwolić na większą elastyczność i większą precyzję. Maszyny CNC eliminują potrzebę obsługi maszyn, co może zapobiec możliwym wypadkom, jak również zaoszczędzić na kosztach pracy.


Para:Co to jest blacha stalowa? Następny:O QA