Blacha stalowa ocynkowana

- May 05, 2017-

Blacha stalowa ocynkowana to blacha ze stali ocynkowanej w celu uniknięcia korozji . Arkusze te mogą być stosowane w różnych zastosowaniach, w tym w meblach, samochodach lub w skrzynkach narzędziowych. Proces ten ma za zadanie pomóc stalowi w zabezpieczeniu przed korozją spowodowaną narażeniem na inne metale w obecności elektrolitu lub tlenu i wody. Poprzez założenie bariery do pokrycia stali, ocynkowana blacha stalowa jest w stanie lepiej przeciwstawić się działającym przeciw niemu siłom niszczącym. Należy jednak zauważyć, że powłoka ta może pogorszyć się w czasie.

Skutki korozji można zaobserwować w wielu sytuacjach. Na przykład wiadro metalowe może zacząć rdzewieć i pogarszać się. Rdza jest formą korozji, która występuje, gdy niektóre metale są utleniane. Jeśli ta reakcja może kontynuować, może pogorszyć strukturę metalu. Żelazo, które jest jednym z głównych elementów stali, jest podatne na korozję, a zatem stal na ogół musi być pokryty substancją, aby zapobiec temu zjawisku.

Proces wytwarzania blachy stalowej ocynkowanej zazwyczaj wymaga jedynie zanurzenia tego arkusza w gorącym cynku. Po ocynkowaniu stali powłoka cynkowa będzie reagować z tlenem, aby utworzyć tlenek cynku , który dalej reaguje z wodą, tworząc wodorotlenek cynku. Z czasem wodorotlenek cynku reaguje z dwutlenkiem węgla i tworzy węglan cynku, szarą warstwę, która pomaga spowolnić szybkość reakcji cynku i pomaga chronić stal. Proces galwanizacji może również powodować, że na powierzchni stali nierdzewnej. Szczelina jest terminem używanym do opisu wzoru, który może tworzyć ziarna cynku na powierzchni blachy stalowej ocynkowanej.

Powłoka ocynkowana nie jest trwałym rozwiązaniem. Warstwa ochronna blachy stalowej ocynkowanej ostatecznie ulegnie korozji, pozostawiając stal bez zabezpieczenia i podatność na utlenianie. W takich przypadkach istnieje proste rozwiązanie, które pomaga chronić blachę stalową: farbę. Farba może zapewnić ochronę, którą powłoka galwanizowana służyła do zapewnienia blachy. Należy zauważyć, że farba może nie zapewniać jako bariery ochronnej jako powłoki ocynkowanej, ale stanowi barierę między stalą a elementami, aby zapobiec korozji stali.


Para:Spawanie cierne Następny:Proces ciągnienia drutu metalowego