Śrutowanie strumieniowe

- Jan 08, 2018-

Piaskowanie to popularna przemysłowa metoda wygładzania szorstkich powierzchni lub gładzenia gładkich powierzchni za pomocą ciśnieniowych strumieni ściernych. Obie metody są wykonywane z zamiarem dalszego wykończenia powierzchni drewnianej, metalowej lub ceramicznej. Do realizacji tego celu można wykorzystać wiele narzędzi, w tym przenośne i stacjonarne.

W zależności od rodzaju powierzchni i zastosowanego piasku strumienie ciśnienia mają wiele różnych zalet. Wyniki mogą wykonać pracę, która zajęłaby wiele godzin ręcznego szlifowania w ciągu kilku minut. Proces ten był wykorzystywany przez metalowców i stolarskie od połowy XIX wieku.

Piasek do piaskowania jest jednym z najczęstszych rodzajów piaskowania. Metoda ta polega na przepychaniu piasku lub małych perełek materiału podobnego do piasku z pistoletu ciśnieniowego. Ta metoda jest często używana do usuwania farby z metalu, do czyszczenia kadłubów łodzi, a nawet do szorowania szkła w celu uzyskania efektu matowego.

Piaskowanie kulek to kolejny rodzaj piaskowania, ale zwykle jest mniej popularny niż piasek. W tej metodzie małe kulki szklane są wypychane z urządzenia wysokociśnieniowego w celu oczyszczenia powierzchni bez jej uszkodzenia. Często wykorzystuje się je do czyszczenia basenów z plamami i grzybami. Innym popularnym zastosowaniem tej technologii jest usuwanie farb samochodowych bez uszkadzania metalu.

Mikrościerna obróbka strumieniowo-ścierna jest stosowana, gdy wymagany jest delikatniejszy, artystyczny akcent. Powszechnie znany jako piaskowanie ze względu na skoncentrowany, cienki strumień piasku, można go wykorzystać do tworzenia projektów na wielu różnych powierzchniach. Kolejną zaletą tej metody jest jej delikatność, często wystarczająco miękka, aby wyrzeźbić skorupkę jajka.

Istnieją dwa główne typy urządzeń do piaskowania używanych do obsługi wielu różnych kasz. Przenośny miotacz piasku to najczęściej używany rodzaj maszyny, zwykle składający się ze sprężarki i węża. Są one dostępne w wielu rozmiarach, począwszy od modeli wystarczająco lekkich, aby mogły być przenoszone dla małych zleceń, do innych, które są tak duże i mocne, że muszą być holowane przez ciężarówkę. Drugi rodzaj sprzętu do piaskowania to stacjonarny miotacz piasku, często nazywany szafką. Szafka przesuwa materiał ścierny w dużym pudełku, przetwarzając go, gdy użytkownik trzyma dłonie w grubych rękawicach, trzymając przedmiot, który wymaga wymiany nawierzchni.


Para:Co to jest spawanie gazowe Następny:Zastosowanie technologii galwanizowanej