Cięcie laserowe aluminium

- Jun 10, 2017-

Cięcie laserem aluminium może być trudniejsze niż użycie laserów do precyzyjnego cięcia stali węglowej, stali nierdzewnej lub innych materiałów. Aluminium jest trudne do wycinania laserem, ponieważ jest zarówno odbijające, jak i ma wysoką przewodność cieplną, zdolność do wydzielania ciepła. Ze względu na te właściwości, laserowe cięcie aluminium wymaga specjalnej obsługi i wyposażenia w celu zapewnienia odpowiedniej jakości aluminium.

Istnieją dwie główne klasy laserów używane do cięcia metali. Są to lasery kryształowe domieszkowane neodymem lub neodymem i lasery gazowe dwutlenku węgla (CO 2 ). Lasery Crystal skupiają się i wzmacniają wiązkę światła poprzez solidny kryształ składający się z elementów, które je opisują. Lasery CO2 wykorzystują gaz dwutlenku węgla do sterowania promieniami lasera.

Oprócz technologii laserowej może być stosowana technologia wspomagania gazu. Systemy wspomagania gazu wykorzystują strumień gazu albo przechodzą przez dyszę wiązki lasera lub przez drugą dyszę. Usuwa stopiony metal, gazy i inne materiały z dala od strefy cięcia.

Aby wyciąć aluminium z laserem, wymagane są większe lasery zasilane, niż mogą być wymagane w przypadku innych metali. Pomoc gazowa jest często potrzebna, aby zapobiec gromadzeniu się stopionego żużla w dolnej krawędzi wycięcia. Aluminium prowadzi ciepło i szybko ochładza, co może prowadzić do złego wykończenia. Grubsza blacha aluminiowa zwykle wymaga użycia lasera CO 2 , który jest silniejszy niż lasery klasy neodymowej.

Aluminiowe cięcie laserowe można osiągnąć przez przesuwanie blachy aluminiowej pod optyczną głowicę tnącą lub przesuwanie głowicy optycznej na stacjonarną blachę aluminiową. Ta ostatnia metoda jest określana jako latający system optyczny i zazwyczaj jest połączona z skomputeryzowanym systemem cięcia. Systemy latania optycznego są częściej stosowane w przypadku dużych operacji cięcia przemysłowego, ponieważ rozmiar blachy aluminiowej może być bardzo duży i trudno poruszać się pod nieruchomą głowicą tnącą.

Istnieje wiele czynników, które należy wykonać w przypadku cięcia laserowego aluminium. Zużycie energii elektrycznej może być znacząco wyższe w trakcie tego procesu niż w przypadku innych technologii tnących. Zużycie energii może być znacznie wyższe niż to, co jest wymagane w przypadku innych metali. Dodatkowe koszty powstają dzięki potrzebie pomocy gazowej w celu usunięcia odpadów i utrzymania wysokiej jakości cięcia.

Wysoka przewodność cieplna aluminium może ograniczyć grubość aluminium, które można rozsądnie wyciąć z systemów laserowych. Obróbka laserowa aluminium tworzy wysoką temperaturę krawędzi, która może zmienić właściwości metali w pobliżu nacięcia, co może wymagać dodatkowego obróbki cieplnej. Zrozumienie tych rozważań jest kluczowe dla efektywności pod względem kosztów procesu.


Para:Maszyna do cięcia Następny:Jak radzić sobie z meblami z rattanu