Metalowe natryskiwanie

- Feb 03, 2018-

Metalowe natryskiwanie lub metalizacja polega na powlekaniu powierzchni metalem lub stopem za pomocą sprzętu natryskowego. Służy do ochrony metali przed korozją , wykorzystując cynk lub aluminium jako podstawowe materiały natryskowe. Jest on również stosowany na częściach maszyn, narzędziach i stalowych ramach konstrukcyjnych , które uległy skorodowaniu. Jest również stosowany do twardej powierzchni bardziej miękkiego metalu, aby zapewnić mu lepszą ochronę przed zużyciem. Typowe twarde materiały stosowane w natryskiwaniu metali to kobalt , nikiel z niewielką ilością chromu i manganowy chrom.

Proces rozpoczyna się od stopienia metalu lub stopu za pomocą płomienia. Stopiony metal jest następnie natryskiwany z dużą prędkością na powierzchnię, która ma być powlekana za pomocą sprężonego powietrza w celu napędzania stopionego metalu. Grubość powłoki będzie zależeć od liczby nałożonych powłok. Typowe rodzaje natryskiwania metali obejmują płomień, łuk i plazmę.

W procesie natryskiwania płomieniowego materiał natryskowy w postaci drutu jest topiony za pomocą płomienia, takiego jak oksy-acetylen. W procesie natryskiwania łukiem elektrycznym stosuje się łuk elektryczny w celu stopienia pary drutów metalowych lub przewodnika elektryczności. Jest on także stosowany w procesie natryskiwania plazmowego do ogrzewania natryskiwanego materiału, który jest początkowo w postaci proszku i ogrzewany szybko przez płomień plazmowy, aby przygotować się do natryskiwania. Proces wysokotemperaturowego paliwa tlenowego (HVOF) wykorzystuje tlen i paliwo gazowe do ciągłego spalania i ostatecznie wytwarza gaz pod wysokim ciśnieniem, który jest wystarczająco gorący, aby ogrzewać i przyspieszać prędkość materiału proszkowego do jego poziomu rozpylania.

Zastosowany sprzęt jest przenośny, co upraszcza proces w stosunku do innych procesów powlekania metalem. Przenośność sprzętu do opryskiwania pozwala na mobilność i wykonywanie prac natryskowych na różnych obiektach lub powierzchniach o skomplikowanych kształtach z łatwością, niezależnie od wielkości. Wycofanie i zastąpienie uszkodzonego sprzętu w pracy można szybko wykonać również ze względu na jego przydatność. Utracone godziny produkcji z powodu awarii można zatem ograniczyć do minimum.

Natryskiwanie metali jest wszechstronnym i skutecznym procesem powlekania, który można stosować na różne powierzchnie, w tym między innymi metal, szkło i beton. Jego zastosowanie jest zatem zróżnicowane w różnych branżach. Nawet sztuki czerpią korzyści z natryskiwania metalu, gdy artyści chcą stworzyć metaliczny efekt na swoich arcydziełach.


Para:Klejenie drutu Następny:Co to jest spawanie gazowe