Molibdenum Steel

- Nov 27, 2017-

Stal molibdenowa jest wysokowytrzymałym stopem stosowanym w różnych gałęziach przemysłu. Stopy stali wykonane z molibdenu są nie tylko mocniejsze i twardsze, ale również bardzo odporne na ciepło i korozję . Elektronika, ciężkie części maszyn, narzędzia i części samolotów są często wytwarzane ze stopów stali zawierających molibden.

Unikalne właściwości molibdenu sprawiają, że jest on przydatny w stopach stali. Molibden jest wysoce żaroodporny i może wytrzymać ekstremalnie wysokie temperatury, z wyjątkowo wysoką temperaturą topnienia, a także jest doskonałym przewodnikiem termicznym. Stopy stali molibdenowej zachowują swoją wytrzymałość po podgrzaniu i są mniej podatne na ekspansję, zmiękczenie lub deformację. Narzędzia i części narażone na ekstremalne tarcie są często wytwarzane z tych stopów.

Stal wykonana z molibdenu ma również inne zalety. Stal molibdenowa jest wysoce odporna na korozję i jest stosowana w stopach ze stali nierdzewnej dla lepszej ochrony. Stop jest również łatwy do spawania, dzięki czemu jest wyjątkowo uniwersalny. Jest tylko trochę bardziej gęsty niż żelazo i znacznie lżejszy niż wolfram, co oznacza, że ​​molibden może zapewnić wytrzymałość bez dramatycznego wzrostu masy.

Nie ma jednej stali molibdenowej, a do różnych zastosowań wytwarzana jest szeroka gama stopów zawierających molibden. Większość stopów molibdenu zawiera od 0,25% molibdenu do 8% molibdenu. Wiele stopów stali na bazie niklu i tytanu obejmuje również molibden.

Przed XX w. Wolfram był najczęściej używany do produkcji stopów stali. Pod koniec 19 wieku, naukowcy zaczęli eksperymentować z dużo lżejszym elementem molibdenu i miał obiecujące wyniki. Francuska firma Schneider & Co. stała się pierwszymi na świecie producentami stali molibdenowej, kiedy użyła stopu do produkcji poszycia zbroi w 1891 roku.

Przez pierwszą połowę XX wieku molibden zaczął zastępować wolfram. Podczas I wojny światowej popyt na wolfram podniósł ceny, czyniąc stopy alternatywne bardziej atrakcyjnymi. Molibden nie tylko był tańszy, niższa waga i wyższa wytrzymałość cieplna sprawiły, że metal stał się bardziej wszechstronny, a producenci ciągle znajdują nowe zastosowania.

Nowoczesne przemysły nadal wykorzystują właściwości tego stopu. Stal molibdenowa jest używana do wytwarzania dużych dźwigarów strukturalnych dla przemysłu budowlanego i małych włókien do urządzeń elektronicznych. Części pieców i turbin, części samochodowe, części samolotów i ciężkie części maszyn, takie jak łożyska i matryce, są wykonane z tych stopów. Stal molibdenowa ze stali nierdzewnej wykorzystywana jest w przemyśle farmaceutycznym, służbie zdrowia, przemyśle spożywczym, restauracyjnym i gastronomicznym, a także wszędzie tam, gdzie problemem jest higiena i wymagane są sterylne powierzchnie.


Para:Odrdzewiacz konserwujący Następny:Kontakt Spawanie typu -Butt-Welding