Najczęściej używane specyfikacje Bęben stożkowy

- Apr 28, 2017-

Wszystkie wiertła są zaprojektowane tak, aby użytkownicy mogli nosić okrągłe otwory w drewnie i innych materiałach konstrukcyjnych. W przeciwieństwie do tradycyjnych wierteł, które mają jednolitą średnicę, średnica stożkowego świdra staje się coraz mniejsza od wierzchołka do końca. Te wiertła są zasadniczo przeznaczone do wiercenia otworów pilota w różnych materiałach; Otwory te są przygotowywane do wkładania śrub, śrub i innych elementów. Większość stożkowych producentów wiertła wykorzystuje trwałą, wysokojakościową stal w konstrukcji ich stożkowych wierteł.

Śruby napędowe do substancji bez otworów pilotowych mogą spowodować uszkodzenie. Podczas gdy miękkie lasy i inne miękkie materiały mogą być w stanie zaakceptować śruby bezpośrednio bez większego uszkodzenia, inne materiały, takie jak drewno liściaste, mogą pęknąć na skutek naciągu, który wynika z wbijania śruby bez otworu pilotującego. Niezbędne jest wywiercenie otworu pilotowego w większości materiałów za pomocą odpowiedniej wielkości wiertła stożkowego, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rozszczepienia, pęknięcia, wypaczenia lub uszkodzenia materiału.

Średnica kęsiska śruby - znana również jako mała średnica - odnosi się do średnicy śruby w punktach między gwintami. Średnice korzeni na śrubach z drewna nr 4 i 6 na przykład wynoszą odpowiednio 0,075 cala (1,879 mm) i 0,094 cala (2,387 mm). Ogólnie rzecz biorąc, przy wierceniu otworów pilota do określonej śruby drewnianej, która ma być stosowana na drewnie twardym, należy używać stożkowych świdrów, które mogą wytwarzać otwory pilotujące, które odpowiadają średnicy korzenia śruby. Otwory pilota dla drewna iglastego powinny być o 15 procent mniejsze od średnicy kęsisk śrub, które będą na nich używane.

Wiele rodzajów wierteł, w tym stożkowych wierteł, wykonane są ze stali szybkotnących (HSS). HSS to typy silnych stali, które zawierają takie elementy, jak chrom, molibden, węgiel i wolfram. Śruba stożkowa wykonana z materiału HSS jest bardzo twarda i odporna na korozję, ścieranie i wysokie temperatury. Węgiel zwiększa wytrzymałość stali, molibden zwiększa elastyczność, a kombinacja wolframu i kobaltu pozwala wiertełom stożkowym pracować skutecznie w wyższych temperaturach.

Wiertło stożkowe HSS może zatrzymać twardość nawet podczas wiercenia w bardzo wysokich temperaturach. Skala Rockwell służy do określania twardości materiału. Większość stopni HSS oferuje twardości w zakresie od 64 do 70 w skali Rockwell "C" dla twardości. Wartości te są wyższe niż wiele rodzajów metali, w tym żelaza i większości gatunków stali.


Para:Różne części do spawania materiałów, jak używać procesu spawania Następny:Kilka skutecznych metod usuwania rdzy metalowej