Różnica między CMYK i RGB

- Jul 24, 2017-

CMYK oznacza cyjan, magenta, żółty i klucz, lub czarny. Są to cztery kolory tuszu używane w tradycyjnej metodzie drukowania wydruków obrazów, nazywanych drukem offsetowym . Trzy kolory plus czarny, w przybliżeniu odpowiadają kolorom podstawowym, z których mogą być mieszane kolory w widmie widzialnym. CMYK to system mieszania kolorów, który zależy od pigmentów chemicznych w celu uzyskania pożądanych barw.

Przed nadejściem komputerów stacjonarnych do drukarek atramentowych lub laserowych, większość zdjęć drukowanych na papierze używała drukowania offsetowego z kolorami CMYK. Kolorowe zdjęcie jest rozdzielone na oddzielne, składowe części, aby utworzyć cztery podobne obrazy w kolorze niebieskim, purpurowym, żółtym i czarnym. Każdy obraz jest wykonany w płycie, na której jest nakładane właściwe stężenie lub ilość barwnego atramentu. Kiedy cztery płyty są drukowane na jednej stronie, kolory łączą się i tworzą oryginalny obraz. Na przykład głęboka śliwa może mieć takie same ilości cyjan (niebiesko-zielone) i magenta (różowe), z odcieniem czerni.

Oczywiście CMYK nie może odtworzyć dowolnego koloru, który istnieje na świecie, ale może wytworzyć znaczną liczbę. Nie da się dopasować rzeczy, takich jak pióro papugowe, płatki róży lub liść dębu, ale system kolorów może się znacznie zbliżać. CMYK jest w stanie stworzyć tak wiele różnych kolorów, ponieważ nie tylko używamy farb o różnych stosunkach, ale o zmiennym stężeniu, podanym jako procent. Te kombinacje tworzą kolory, które sprzyjają widmie w odcieniu (co uważamy za kolor) oraz tonu lub intensywności. Warto jednak zauważyć, że CMYK jest ograniczony czynnikami zewnętrznymi, w tym jakością papieru, integralnością atramentu i rozmiarem półtonów.

Kolor odejmowania odnosi się do tego, jak lekkie fale oddziałują na świat i jak nasze oczy interpretują te interakcje jako kolor. Światło słoneczne odbijające się wokół jest zasadniczo białym światłem, które obejmuje wszystkie długości fali lub kolory w spektrum. Kiedy światło słoneczne uderza w pomarańczowy stożek ruchu, tworzywo sztuczne w stożku pochłania czerwone części widma, a także większość zieleni, błękitu i fioletu. Odbijamy się w nich na czerwono, pomarańczowo i żółtym, co stanowi zagrożenie dla naszych oczu. Tak więc niektóre kolory są "odejmowane", pozostawiając za sobą kolor, który widzimy.

Teraz, gdy żyjemy w erze cyfrowej, dużo dokonuje się z konwersji między kolorem CMYK a kolorem RGB lub czerwono-zielono-niebieskim. Kolor RGB zmienia barwę światła, zamiast pigmentu, w celu uzyskania widzialnego widma. Występujemy w kolorach RGB w monitorach, które faktycznie emitują światło o określonej długości fali , a nie odzwierciedlają istniejące światło. Dlatego obraz ekranu obrazu w formacie RGB nigdy nie będzie odpowiadał wydrukowanemu obrazowi w systemie CMYK. Chociaż te systemy kolorów są powiązane, jeden kolor nie może bezpośrednio przekształcić się w inny.


Para:Łuk elektryczny Następny:Spawalność